logo
Firmalara dijital dünya da yapılan olumsuz yorum ve eleştiriler olumsuz bir itibar bırakmaktadır. Bu da web sitesine olan güvenin azalmasına neden olur ve zaman içerisinde de web sitenize gelen ziyaretçi sayısının azalmasına neden olur. Bünyemizde size özel çözümler ve çalışmalar ile olumsuz yorum ve eleştirileri engelleyerek markanızın itibarını koruyoruz.

Web Tasarım

SEO Danışmanlığı

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Sosyal Medya Yönetimi

E-posta Pazarlama

Hızlı İletişim
Kurumsal SEO, Web Tasarım, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

+90 (232) 484 4422

info@izmirkentajans.com

Akdeniz Mah. 1347 Sk. No:8 / 511 Konak /İZMİR

+90 (232) 484 4422

Top

Trustrank Nedir?

Trustrank Nedir?

Arama motorlarının SEO kriterlerini yenilemeleri, spam içerik ve sitelere karşı mücadelesi her geçen gün artarak devam ediyor. Bu anlamda herkesin de bildiği Google tarafından kullanılan Pagerank hâlihazırda bulunuyor. Hala etkisini sürdürmesinin yanında birçok webmaster, Pagerank’in çalışma prensibini çözmeye çalışıyor. Alternatif olarak değerlendirilmemekle beraber Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından geliştirilen Trustrank tekniği de ortaya çıktı. Spam olan ya da spam olabilecek sitelerin belirlenmesinde rol oynuyor. Filtrelere takılan ya da kriter ihlalleriyle göze takılan siteler sıkı takibe alınıyor. Özellikle de ticari anlamda kazanç elde etmenin yolu arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer almaktan geçtiği için denenmeyen yol kalmıyor. Bu uğurda yapılacak her türlü yasal olmayan, hileli işlem ve sitelerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Trustrank Nasıl Çalışıyor?

 

Pagerank, Trustrank, Trustrank Nasıl çalışır, Trustrank Nedir

Trustrank spam olan ya da spam olabilecek sitelerin belirlenmesinde rol oynuyor.

 

Trustrank tarafından en iyi siteler belirleniyor ve kayıt altına alınıyor. Hatta bu iyi sitelerin tavsiye ettiği siteler de iyi site olarak kayıt altına alınıyor. Bunun tam tersi durum da kayıt altına alınıyor. Yani, kötü siteler ve bu kötü sitelerin tavsiye ettiği siteler de kötü site olarak adlandırılıp kayıt altına alınıyor. Yüzden sıfıra doğru puanlama sistemi bulunuyor. Yüksek puanlı bir siteden başka bir siteye link çıkışı gerçekleştiğinde, o siteye verilen puan daima çıkış yapılan sitenin puanından daha düşük oluyor.

Arama motorları ve SEO açısından güven ortamı, güvenli site kavramı her zaman önem taşıyor. Her geçen gün de internet kullanıcılarına aradıkları konularda her zaman daha kaliteli ve daha iyi siteleri karşılarına çıkarmak için çalışıyor, algoritmalarını değiştiriyor. İşte bu nokta da birçok analiz tekniğiyle beraber Trustrank devreye giriyor. Spam oluşturabilecek siteler o kadar çoğalıyor, yayılıyor ki spam site sahipleri, birden fazla siteyi de bünyelerine katıyorlar. Dolayısıyla tüm sitelere hükmetmeleri söz konusu olduğu için de spam oluşturacak her türlü tekniği rahatlıkla uygulayabiliyorlar. Tabii bu tarz sayfaları ayırt etmek için farklı analiz teknikleri geliştirilmeye devam ediliyor.

Trustrank ile spam olan siteler ile iyi siteleri ayrı tutabilecek ve değerlendirilecek faktörleri değerlendirmemiz gerekirse, sitenizin domain yaşı ile başlayabiliriz. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi domain yaşınız ne kadar büyük olursa, başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının gözünde güvenilir site imajına sahip olacaksınız. Bununla eş değerli söyleyebileceğimiz bir şey de, sitenize gelen linklerin yaşları ve sitenizden çıkan linkler de oldukça önemlidir. Asla vazgeçemeyeceğimiz özgün içerik, sizi her zaman üst sıralara çıkmanızda faydalı olacaktır, her zaman. Bunu lütfen atlamayın ve gereken özeni gösterin. Olmazsa olmaz haline gelen ve kısa bir süre sonra sahip olmayan sitelerin kesin bir ifadeyle “güvenli değil” ibareleriyle ifade edileceği, SSL sertifikasından bahsetmek durumundayız. Güvenli site imajını pekiştirecek olan söz konusu sertifikaya sahip olmanız gerekir. Trustrank ve diğer tüm analiz tekniklerinin dikkate aldığı bu tüm faktörlere hosting konusundan da örnek vermemiz gerekir. IP adresi ve webmaster tools kaydı konusuna hassasiyet göstermenizi ve ne kadar doğru uygularsanız size dönüşünün o kadar pozitif olacağını unutmamanızı bir kez daha hatırlatıyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yazın