logo
Firmalara dijital dünya da yapılan olumsuz yorum ve eleştiriler olumsuz bir itibar bırakmaktadır. Bu da web sitesine olan güvenin azalmasına neden olur ve zaman içerisinde de web sitenize gelen ziyaretçi sayısının azalmasına neden olur. Bünyemizde size özel çözümler ve çalışmalar ile olumsuz yorum ve eleştirileri engelleyerek markanızın itibarını koruyoruz.

Web Tasarım

SEO Danışmanlığı

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Sosyal Medya Yönetimi

E-posta Pazarlama

Hızlı İletişim
Kurumsal SEO, Web Tasarım, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

+90 (232) 484 4422

info@izmirkentajans.com

Akdeniz Mah. 1347 Sk. No:8 / 511 Konak /İZMİR

+90 (232) 484 4422

Top

Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Bir web sitesinin hem genel olarak hem de SEO açısından önemli olan site haritası, Google botlarının sitenizi indexlemesini ve sık ziyaret etmesini sağlayan yapıtaşıdır diyebiliriz. Türkçe anlamıyla site haritası nam-ı diğer sitemap, sitenizdeki içeriklerinizin bulunduğu sayfaların listesinin xml formatında bulunan dosyayı oluşturmaktadır. Siteye eklenmiş olan site haritası temelde,  arama motoru robotları için rehber niteliği taşımaktadır. Rehber niteliği taşıdığı için de web yöneticisinin oluşturduğu güncellemeleri, değişiklikleri ve hangi sayfa, içerik daha önemli, daha sık ziyaret ediliyor robotlar tarafından takip ediliyor. Daha hızlı ve daha çok indexleniyor. Bu bağlantıyı nereye bağlayacağız? Tabii ki SEO kriterlerine bağlayacağız. Çünkü bir sitenin site haritasının tam ve işlevsel oluşu, SEO kriterlerinden birini oluşturarak, sitenizin değerini arttıracaktır.

Site haritası olan bir web sitenin arama motoru botları tarafından daha detaylı, hızlı ve fazla indexlendiğinden bahsettiğimizde aslında süreç şu şekilde ilerlemektedir: Arama motoru botları sitenize giriş yaptığında, sitenize ait linklerin detaylarını çekerek ona göre indexlemeye başlar. Siteniz bu şekilde indexlenmeye başladığında, gözle görülür derecede farklılığı görmüş olacaksınız. Ayrıca arama motoru botları sitenize geldiğinde, sizin oluşturduğunuz site haritasına göre indexlediği için, site yöneticileri olarak, hangi sayfaların daha öne çıkmasını istiyorsanız ona göre kontrol de edebilirsiniz.

Site Haritası (sitemap) Nasıl Kurulur?

 

Site Haritası, Sitemap Eklentisi, Sitemap Nedir, Sitemap Ve Seo, WordPress Sitemap

Site haritası temelde, arama motoru robotları için rehber niteliği taşımaktadır. Rehber niteliği taşıdığı için de web yöneticisinin oluşturduğu güncellemeleri, değişiklikleri ve hangi sayfa, içerik daha önemli, daha sık ziyaret ediliyor robotlar tarafından takip ediliyor.

 

Sitenizin WordPress kurulumu gerçekleştikten sonra site haritası kurulumuna geçmeniz gerekir. Bu aşamada SEO ayarlarınızla birlikte site haritası kurulumunu da gerçekleştirebilirsiniz. Eklentiler bölümünden “Google XML Sitemaps” eklentisini yükleyin. Devam etmeden söyleyelim: Gmail hesabınızın olması şart. Eklentinin kurulması için de, indirilen dosyanın FTP programı aracılığıyla wp-content/plugins dizinine göndermeniz gerekecektir. Daha sonra sitenizin Admin paneline gelerek, Eklentiler sayfasından, söz konusu eklentiyi etkinleştirmeniz gerekiyor.

İkinci aşamamız ise site haritanızı Google’a kaydınızı yapmak. Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra Google anasayfasına geldiğinizde Site Yönetici Araçları (Webmaster Tools) ekranını göreceksiniz. Açılan ekranda “Site Ekleyin” bölümünden sitenizi ekleyebilirsiniz. Hâlihazırda siteniz ekliyse bu bölümü geçebilirsiniz. Sitenizi ekledikten sonra sitenizin linkine tıklayarak “Kontrol Paneli” ekranına yönleneceksiniz. Sol menüde bulunan  “Site Yapılandırma” sekmesini tıklayıp alt menüleri açın. Alt menülerde yer alan “Site Haritaları” menüsünü seçin.

Açtığınız ekranda “Bir site haritası gönderin” bölümünden daha önce eklediğiniz site haritasını seçerek, karşınıza çıkan kutuya sitemap.xml yazın. Bununla beraber sitemap doyanız farklı dizindeyse de onu tanıtın. Ve gönder tuşuna basabilirsiniz. Site haritası eklendikten sonra sayfanızı belli aralıklarla yenileyin. Ve Google botlarına site haritanızı eklemiş bir nevi tanıtmış oldunuz. Artık siteniz daha sık ve daha fazla indexlenecek.

Yorum Yok

Yorum Yazın