logo
Firmalara dijital dünya da yapılan olumsuz yorum ve eleştiriler olumsuz bir itibar bırakmaktadır. Bu da web sitesine olan güvenin azalmasına neden olur ve zaman içerisinde de web sitenize gelen ziyaretçi sayısının azalmasına neden olur. Bünyemizde size özel çözümler ve çalışmalar ile olumsuz yorum ve eleştirileri engelleyerek markanızın itibarını koruyoruz.

Web Tasarım

SEO Danışmanlığı

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Sosyal Medya Yönetimi

E-posta Pazarlama

Hızlı İletişim
Kurumsal SEO, Web Tasarım, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

+90 (232) 484 4422

info@izmirkentajans.com

Akdeniz Mah. 1347 Sk. No:8 / 511 Konak /İZMİR

+90 (232) 484 4422

Top

Sandbox Nasıl Ortaya Çıkar?

Sandbox Nasıl Ortaya Çıkar?

Özellikle sitelerini yeni açan site sahipleri başta olmak üzere, birçok sitenin düştüğü handikapla Google’ın filtrelerine takılmakta ve filtre cezası olarak anılan Sandbox ortaya çıkmaktadır. Yeni siteye sahip olan ve öğrendikleri bilgiyle SEO optimizasyonu ile hızlı giriş yapmak isteyenler, kendilerini birden üst sıralarda görseler de bunun kalıcı olmayacağından bihaber olmaktadırlar. Ve Google tarafından Sandbox cezası ile karşı karşıya kaldıklarında artık çok geç olduğunun farkına varıyorlar. Filtre cezası, bilinen SEO tekniklerinin aşırı uygulanması ile çok kısa sürede ya da illegal teknikler kullanarak üst sıralarda yer alan, almaya çalışan sitelerin, Google tarafından spam site olarak işlem görmesi olarak karşımıza çıkıyor. Böylece Google, sitenizi cezalandırmış oluyor. Sonuçta, spam dediğimiz şey, web sitesi sahiplerinin hileli, haksız yollara başvurarak kazanmak istemeleridir.

Bir kere Sandbox filtresi ile karşılaştıysanız, siteniz ciddi anlamda uzun süre arama sonuçlarında neredeyse gözükmeyecek kadar gerilere atılır. Buradaki amaç da gerçek anlam da kriterlere uygun hareket eden ve faydalı olduğuna inanılan siteler ile internet kullanıcılarını bir araya getirmek. Daha güvenli bir ortam yaratmak adına yapıldığını söyleyebiliriz. Ne kadar çırpınırsanız çırpının, daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Cezadan çıkma süreniz de en iyi ihtimalle 3 ila 6 ay arasında değişmektedir. Yıllarınızı bile alabilir. O kadar bahsettiğimiz Sandbox filtresine sebep olan nedenleri hep beraber görelim:

Bahsettiğimiz gibi yeni sitelerin bir anda başarıya ve hit sayısına ulaşmak için giriştiği ama hiçbir şekilde başarıyla sonuçlanmayan başlıkların başında hızlı ve fazla backlink yapılmasını sayabiliriz. Aşırı derecede kullanılan etiketler de Sandbox için ortam hazırlamaktadır. Başka sitelerden alıp, sırf gözüksün, işe yarasın diyerek alınıp sitelere konulan kopya içerikler dikkat çekmektedir. Ya da aynı, benzer içeriklerin çok sayıda yayınlanmasını da ekleyebiliriz. Anahtar kelimelere gelecek olursak da gizli anahtarların kullanılması ve anahtar kelime yoğunluğunun fazla olması kesinlikle etkilemektedir. Bu detayların dışında da aşırı link çıkışını, nofollow kullanılmamasını ve sitenin hit sayısı ile içerik artışının çelişmesini sayabiliriz.

 

Sandbox Filtresinden Kurtulmanın Yolları

 

google sandbox, sandbox sandbox nedir sandboxa nasıl girilir sandboxtan nasıl çıkılır, seo, seo optimizasyonu

Sandbox filtresi ile bir kere karşılaştıysanız, siteniz ciddi anlamda uzun süre arama sonuçlarında neredeyse gözükmeyecek kadar gerilere atılır.

 

Yapılan hatalı ve hileli tekniklerle Google tarafından Sandbox filtresine takılan sitelerin yapacakları ilk şey fazla yükleme yapıldığı için sitenizi hafifletmek olacaktır. İşe yaramayan, spam olduğunu düşündüğünüz her şeyi, linkleri sitenizden temizleyin, kaldırın. Gerçekten yeni ve güncel içerikler girmeye başlayın. Ne kadar Sandbox cezasına sahip olsanız da hitinizi arttırmaya çalışın. Ne kadar yeni ve orijinal içeriklere sahip olsanız da hitiniz az olacaktır. Ama yılmadan devam etmeniz gerekir.

Sandbox cezasından kurtulmak için yukarıda saydığımız maddeleri gerçekleştirdikten sonra, süreyi kısaltmak adına Google’a neden ceza filtresine girdiğinize ve bundan çıkmak için de yaptıklarınızı belirten değerlendirme isteği gönderebilirsiniz. Hatta kısa sürede cezadan çıkmak istiyorsanız, sitenizi tamamen silip tekrar ama daha düzgün ve doğru adımlarla kurmayı deneyebilirsiniz. Cezanız bittiğinde, siteniz Google sonuçlarında tekrar listelenecektir ve ziyaretçileriniz sitenize gelmeye başlayacaklardır.

Yorum Yok

Yorum Yazın