logo
Firmalara dijital dünya da yapılan olumsuz yorum ve eleştiriler olumsuz bir itibar bırakmaktadır. Bu da web sitesine olan güvenin azalmasına neden olur ve zaman içerisinde de web sitenize gelen ziyaretçi sayısının azalmasına neden olur. Bünyemizde size özel çözümler ve çalışmalar ile olumsuz yorum ve eleştirileri engelleyerek markanızın itibarını koruyoruz.

Web Tasarım

SEO Danışmanlığı

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Sosyal Medya Yönetimi

E-posta Pazarlama

Hızlı İletişim
Kurumsal SEO, Web Tasarım, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

+90 (232) 484 4422

info@izmirkentajans.com

Akdeniz Mah. 1347 Sk. No:8 / 511 Konak /İZMİR

+90 (542) 893 1420

İsmet Kaptan Mah. 1373 sk. no:8 Daire:101 Konak /İZMİR

Top

Organik Hit Nedir?

Organik Hit Nedir?

Site sahiplerinin SEO optimizasyonu açısından puan kazanmak ve dolayısıyla hit sayılarını arttırmak için başvurdukları seçeneklerden biri olan Organik Hit, söz konusu siteye kendi istekleriyle ya da doğal yollardan gelen ziyaretçi sayısı olarak tanımlanabilir. Çoğu zaman tartışma yaratan bu çalışma, görünürde hit sayısını arttırsa da arama motorlarının sürekli takipte olduğunu düşündüğümüzde ne kadar sağlıklı olduğunu tekrar tekrar sorgulamak gerekecektir. Organik Hit çalışması gerçekten organik midir bilinmez ama risk taşıdığı gözlerden kaçmamalıdır. Sonuçta arama motorları gerek organik gerekse de yapay olarak sayfaları, ziyaretçi davranışlarını en iyi sistemleriyle değerlendirmektedirler. Bu da yapılan çalışmanın eninde sonunda siteye zarar verebileceği konusunu gündeme getirmektedir. Ve zaten hiç de unutulmamalıdır.

Organik Hit çalışmasını değerlendirdiğimizde, aklımıza gelen ve bu çalışmayı yapan sitelerin dikkat etmesi gereken konulara değinmekte fayda bulunmaktadır. İlk aklımıza gelen detay ise, bu çalışma, sadece ana sayfa odaklı ise, diğer alt sayfaları dahil, iletişim sayfalarına yapılmıyorsa, burada organik yapılan bir çalışmadan bahsedemeyiz.  Doğallık söz konusu olmadığı gibi, birçok farklı hamlelerle atakta bulunarak, analiz edecek olan arama motorlarının sistemlerine de direkt takılmış olacaksınız. Bu anlamda, bizim bildiğimiz sistemlerinden ya da denemelerinden biri olarak şunu söyleyebiliriz: Sayfanın 2. Sırasında yer alan bir siteyi, 8. Sıraya düşüren arama motorları, sitenin hit sayısını test ederek kontrol edebilir. Bu aşamada eğer söz konusu sitenin hit sayısı değişmiyor, hala aynı şekilde hit alıyorsa, yapılan Organik Hit çalışması bariz anlaşılmış olacak ve siteniz cezalandırılacaktır. Sitenizin SEO çalışmalarını tehlikeye atacak işlemlerde bulunmanız durumunda iki kez düşünmenizde fayda vardır.

 

Organik Hit Çalışmasına Dikkat Edin!

 

google organik hit, organik hit, organik hit nedir

Organik Hit, söz konusu siteye kendi istekleriyle ya da doğal yollardan gelen ziyaretçi sayısı olarak tanımlanabilir. Çoğu zaman tartışma yaratan bu çalışma, görünürde hit sayısını arttırsa da arama motorlarının sürekli takipte olduğunu düşündüğümüzde ne kadar sağlıklı olduğunu tekrar tekrar sorgulamak gerekecektir.

 

Organik Hit diyoruz ama aslında site sahipleri olarak sizlerin dikkat etmesi gereken ve analiz ettiğinizde ortaya çıkan tabloya göre tekniklerinizi düzenleyebileceğiniz detaylara bakmanız her zaman daha doğal olacaktır. Site ziyaretlerinin organik olması için de ziyaret kaynağını (doğrudan giriş, yönlendirme, kelime araması) iyi değerlendirmeniz gerekir. Ziyaretçilerin sitede kalma süreleri, sitede gezilen sayfa sayıları ve özellikle ziyaret alınan sayfa çeşitliliği dikkatle analiz edilmelidir. Organik Hit çalışmasında saydığımız kriterler çok iyi analiz edilip ona göre sitenin hit sayısı artsa bile zaman içerisinde farklılık gösterebilir. Sitenin sıralamadaki sırası değiştikçe belirlenen anahtar kelimeden sağlanan hit sayılarının da ona göre arttırılıp azaltılması gerekir. Ki bu da sıkı bir takibi beraberinde getirmektedir. Bununla beraber sitenin bulunduğu sektöre göre anahtar kelimelerin arama hacimlerinin belirlenmesi ve ona göre hit yoğunluğunun tespit edilmesi gerekir. Dolayısıyla sürekli takip gerektiren Organik Hit ziyaretçi girişlerinde yaşattığı bu iniş ve çıkışlarla emin olun dikkat çekmemesi gibi bir durum olamaz.

Yorum Yok

Yorum Yazın

Call Now Button