logo
Firmalara dijital dünya da yapılan olumsuz yorum ve eleştiriler olumsuz bir itibar bırakmaktadır. Bu da web sitesine olan güvenin azalmasına neden olur ve zaman içerisinde de web sitenize gelen ziyaretçi sayısının azalmasına neden olur. Bünyemizde size özel çözümler ve çalışmalar ile olumsuz yorum ve eleştirileri engelleyerek markanızın itibarını koruyoruz.

Web Tasarım

SEO Danışmanlığı

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Sosyal Medya Yönetimi

E-posta Pazarlama

Hızlı İletişim
Kurumsal SEO, Web Tasarım, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

+90 (232) 484 4422

info@izmirkentajans.com

Akdeniz Mah. 1347 Sk. No:8 / 511 Konak /İZMİR

+90 (542) 893 1420

İsmet Kaptan Mah. 1373 sk. no:8 Daire:101 Konak /İZMİR

Top

Domainde Tire Kullanmanın SEO Etkisi

Domainde Tire Kullanmanın SEO Etkisi

Sitelerin domain isimlerini SEO açısından değerlendirirsek, kısa alan adına sahip siteler oldukça avantajlıdır.  İnternet kullanıcılarının kolayca yazabilmeleri, akıllarında kalmaları açısından oldukça etkili olmaktadır. Bununla beraber kısa alan adlarının karakter sayısı azaldıkça SEO kalitesi de doğru orantılı olarak artmaktadır.  Buna bağlı olarak bazı domain alan adları da arasına tire konularak oluşturulmaktadır. SEO bazında etkisiz olduğu söylense de birçok olumsuz etkisi olabilmektedir. İlk etapta bile tire kullanımı karakter sayısını arttıracağı için SEO puanını etkileyebilmektedir. Domainlerde tire kullanımında, site sahipleri çoğunlukla internet kullanıcılarının tireyi unutması ya da yanlış yazması gibi konularda sıkıntı yaşamaktadırlar. Dolayısıyla ziyaretçiler, siteye giriş yapana kadar uğraşmaktadırlar.

Sitelerin yaratmak istediği marka bilinci yaratmak konusunda tercihlerini tire kullanmamaktan yana kullanırlarsa daha sağlıklı ilerleyen bir süreci başlatmış olacaklardır. Domainlerde sadece tire değil, rakam gibi karakterlerin kullanımından da uzak durulması gerekir. Söz konusu sitenin marka değerini düşüren etkenlerdendir. Domain adında tire kullanılması çok da olumlu sonuçlar doğurmamakla beraber buna karşılık üç ya da daha fazla kelimeden oluşan bir domaininiz olacaksa da o zaman okunabilirliği rahat olması açısından tire kullanımı tercih edilebilir. Sonuçta faaliyet alanınızda üç isimli bir unvana ve o isimle bir tanınırlığa sahipseniz, internet kullanıcılarının tam anlayabilmeleri açısından tire kullanılmalıdır. SEO kriterleri göz önüne alındığında ziyaretçi bazlı SEO konusunda etkili olabilecek unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Domainde Tire Kullanımını Faaliyet Alanınıza ve Hedef Kitlenize Göre Değerlendirin

 

domain ve seo, emd güncellemesi, tire kullanımı, seo

Domainde Tire Kullanımına özellikle ziyaretçi bazlı SEO açısından değerlendirerek karar vermeniz size fayda yaratacaktır.

 

Sizlerin de anlayacağı üzere, sitenizin, sektörünüzün hitap ettiği hedef kitleye,  söz konusu hedef kitlenin yaş ve bilgi seviyeleri dikkate alınmalıdır. Bu detaylarla değerlendirildiğinde belirleyeceğiniz domain adınız, hem SEO optimizasyonu açısından bir parçasını tamamlamış hem de ziyaretçilerin alışkanlıklarına göre belirlenmiş olacaktır. Bu detayların içine tabi ki olası ziyaretçilerinizin yanlış okuma ve yazma durumunu da dikkate almanız gerekmektedir. Aslında arama motorları gibi düşündüğünüzde sonuca ulaşabilirsiniz. Kullanıcıların memnuniyetini ve alışkanlıklarını destekleyecek yönde sistemlerini geliştirmekteler, algoritmalarını değiştirmektedirler. Bu kriterler, site sahiplerine yol gösterecektir.

Son olarak doğru bilinen bir yanlıştan da bahsetmek istiyoruz. EMD güncellemesi sonrasında anahtar kelimelerle birebir uyumlu domainlerin riskli olacağı yani cezalandırılabileceği algısı ortaya çıktı. Buna bağlı olarak da domain adı aralarına tire kullanımının uygun olacağı düşüncesi olsa da sonuçta kaliteli içerik ve backlink söz konusu olmadığı sürece SEO açısından kabul görmesi zordur. Bu yüzden tireli ya da tiresiz domainlerde kaliteli yapılmayan çalışmalarda her halükarda EMD güncellemesinin olumsuz etkisi söz konusu olacaktır. Sonuç olarak, tireli domain adlarının dezavantajları olsa da faaliyet alanı ve hedef kitleye göre uygunluğu söz konusu olabilir. Her şekilde site içi ve site dışı yapılacak çalışmaların, özgün ve doğru yapılması SEO uyumluluk kriterleri için fazlasıyla önem teşkil etmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yazın

Call Now Button