logo
Firmalara dijital dünya da yapılan olumsuz yorum ve eleştiriler olumsuz bir itibar bırakmaktadır. Bu da web sitesine olan güvenin azalmasına neden olur ve zaman içerisinde de web sitenize gelen ziyaretçi sayısının azalmasına neden olur. Bünyemizde size özel çözümler ve çalışmalar ile olumsuz yorum ve eleştirileri engelleyerek markanızın itibarını koruyoruz.

Web Tasarım

SEO Danışmanlığı

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Sosyal Medya Yönetimi

E-posta Pazarlama

Hızlı İletişim
Kurumsal SEO, Web Tasarım, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

+90 (232) 484 4422

info@izmirkentajans.com

Akdeniz Mah. 1347 Sk. No:8 / 511 Konak /İZMİR

+90 (232) 484 4422

Top

Alexa Neden Önemlidir?

Alexa Neden Önemlidir?

Sitelerin istenilen kriterlere uygun olarak oluşturulması, içeriklerin girilmesi, arama motoru optimizasyonu derken hit ve kalite değerleri ortaya çıkmaktadır. Bu değerler çıkarken bazı sıralamalar, aynı etkenleri göz önüne almadan farklı özelliklere göre de değerlendirmekteler. Ve ortaya belli kesime hitap eden bir sonuç çıkıyor. Ne diyoruz, Alexa diyoruz, ne diyoruz kalite sıralaması diyoruz. Şimdi konunun netleştiğini düşünerek şunu söyleyebiliriz ki, SEO tekniklerini uygularken, özgün içeriklerinizin ve diğer kriterlerin var olması bazı sıralama sistemleri ve kişiler için yeterli olmayabilir. Farklı bakış açısıyla yaklaşan, web sitelerinin her birini detaylı bir şekilde analiz ederek tüm dünya üzerindeki derecesini belirleyen sıralama sistemi olan Alexa siteleri farklı bir boyuta taşımaktadır. ABD merkezli Amazon firmasına ait web ölçümleme ve SEO araçları hizmetlerini sunan bir şirket olarak çalışmalarına devam ediyor.

Bununla beraber üzerine çok tartışılan bir sistem olarak da karşımıza çıkıyor. Çünkü aslında belli bir kesimin faaliyetleri ve analizleri için Alexa önemliyken, bir kısım için de çok önem arz etmiyor. Bunun nedenini aslında tanımını yaparken verdik ama biraz daha açmakta fayda var. Alexa hit sıralama sistemi değil, kalite sıralama sistemidir. Hiti düşük bir sitenin, yüksek hitlere sahip bir sitenin önüne geçme olasılığından bahsetsek, ne dersiniz? Yanlış duymadınız, bu da bahsettiğimiz sıralama sistemi ile mümkün olmaktadır. Kilit noktayı açıklayalım, bir forum sitesini ele alalım. Forum sitesinin sürekli takip ederek gelen ziyaretçiden çok dalgalı olarak değişen çok sayıda farklı ziyaretçileri olmaktadır. Ve hiti de yüksektir. Buna karşılık sizin de sitenizin az sayıda kemik ziyaretçi diyebileceğimiz bir ziyaretçi kitleniz mevcut ve bağımlılık noktasında değerlendirebileceğimiz bir derecede de aktif kullanıyorlar. Ama hitiniz düşük. Bu noktada Alexa sitenizin tüm optimizasyonları dahil, içeriklerinizin doğal ve kaliteli olmasına bakarak sizin sitenizin kalite puanını daha fazla tutarak, bahsettiğimiz forum sitesinin önüne geçmenizi sağlayabilmektedir.

 

 Kimler Alexa Sistemine Ağırlık Vermeli?

 

Alexa, link satışı, link alımı, seo teknikleri, seo araçları,

Alexa hit sıralama sistemi değil, kalite sıralama sistemidir. Hiti düşük bir sitenin, yüksek hitlere sahip bir sitenin önüne geçme olasılığından bahsetsek, ne dersiniz? Yanlış duymadınız, bu da bahsettiğimiz sıralama sistemi ile mümkün olmaktadır.

 

Aslında net bir şey söylememiz gerekirse, özellikle reklam veren kişi ve kurumlar açısından Alexa oldukça önem kazanıyor. Reklam verenler sitelerin kalite puanlarına bakarak, güvenirliliklerine göre reklamlarını vermektedirler. Özellikle gazete ve haber sitelerini örnek gösterebiliriz. Onun dışında Link satışı yapan siteler ve bazı bilinçli webmaster çevresi için etkili olmaktadır. Gazete ve haber siteleri için hepinizin de fark edeceği gibi sürekli takip eden ziyaretçileri ve sayıları ne kadar değişse de her gün takip eden hatırı sayılır bir kitleye sahipler. Bu sitelerin Alexa değeri yüksek olmakta, bu sonuç da sitelerin bağımlılık seviyesindeki ziyaretçilerinin varlığını tescillemektedir.

Link satışı yapan siteler içinse durum biraz daha şekil değiştirerek değerlendirilmektedir. Burada link alımı yapacak taraflar söz konusu linki alacağı sitenin Alexa değerine bakmaktadırlar. Değer ne kadar yüksekse, siteye olan güven de o kadar artacaktır. Link alımına giren siteler de güven veren sitelerden link almayı tercih etmektedirler. Ve son olarak bilinçli webmaster çevresinden bahsedersek de daha çok kendi blog ve siteleri için özellikle Alexa sistemi üzerinde durmaktadırlar. Güvenilir ve kaliteli site anlayışını koruyarak yine reklam satışında etkili bir rol oynamak istemektedirler. Konu Alexa olunca reklam veren firmalar açısından karar mercii haline gelen sistemin verdiği kalite değerleri karşılaştırılmakta ve prestij sahibi olarak da nitelendirebileceğimiz sitelere reklamlarını vermeyi tercih etmektedirler.

Yorum Yok

Yorum Yazın